Kommunalbestyrelsesmøde Tirsdag den 28. januar 2020, kl. 19 - tir, 28. jan 2020 - 18.54 - Thisted NetTV

Kommunalbestyrelsesmøde Tirsdag den 28. januar 2020, kl. 19
tir, 28. jan 2020 - 18.54 

Dagsorden

Præsentationer

Transskribt

Kort

Bilag og links

Fora

Talere

Stemmer

 
Til starten
Del dette dagsordenpunkt
  1. Mødesalen
Velkomst og sang
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ulla Vestergaard (A)
  2. Casper Søe-Larsen (I)
  3. Ulla Vestergaard (A)
  4. Preben Dahlgaard (A)
  5. Tilhørerpladser
  6. Mødesalen
  7. Tilhørerpladser
  8. Mødesalen
  9. Ulla Vestergaard (A)
1. Godkendelse af dagsorden
Del dette dagsordenpunkt
  1. Niels Jørgen Pedersen (V)
  2. Ulla Vestergaard (A)
  3. Joachim P. Kjeldsen (Å)
  4. Ulla Vestergaard (A)
  5. Morten Bo Bertelsen (F)
  6. Ulla Vestergaard (A)
  7. Ida Pedersen (A)
  8. Ulla Vestergaard (A)
  9. Jens Kr. Yde (C)
  10. Ulla Vestergaard (A)
  11. Jens Otto Madsen (Ø)
  12. Ulla Vestergaard (A)
  13. Mødesalen
  14. Ulla Vestergaard (A)
2. Indstilling af kandidater til skatteankenævn og vurderingsankenævn
Del dette dagsordenpunkt
  1. Morten Bo Bertelsen (F)
  2. Ulla Vestergaard (A)
3. Oprettelse af et skoletilbud for elever med stort skolefravær
Del dette dagsordenpunkt
  1. Søren Kanne Zohnesen (V)
  2. Ulla Vestergaard (A)
  3. Jane Rishøj (A)
  4. Ulla Vestergaard (A)
  5. Jens Otto Madsen (Ø)
  6. Søren Kanne Zohnesen (V)
  7. Ulla Vestergaard (A)
  8. Ulla Vestergaard (A)
  9. Casper Søe-Larsen (I)
  10. Torben Overgaard (C)
  11. Ulla Vestergaard (A)
  12. Ulla Vestergaard (A)
  13. Joachim P. Kjeldsen (Å)
  14. Ulla Vestergaard (A)
  15. Morten Bo Bertelsen (F)
  16. Ulla Vestergaard (A)
  17. Søren Kanne Zohnesen (V)
  18. Ulla Vestergaard (A)
  19. Jane Rishøj (A)
  20. Ulla Vestergaard (A)
5. Ny nordjysk masterplan for bæredygtig mobilitet
Del dette dagsordenpunkt
  1. Peter Skriver Nielsen (A)
  2. Ulla Vestergaard (A)
  3. Casper Søe-Larsen (I)
  4. Ulla Vestergaard (A)
  5. Morten Bo Bertelsen (F)
  6. Ulla Vestergaard (A)
  7. Joachim P. Kjeldsen (Å)
  8. Ulla Vestergaard (A)
  9. Kristian Tilsted (V)
  10. Ulla Vestergaard (A)
  11. Jens Otto Madsen (Ø)
  12. Ulla Vestergaard (A)
  13. Jens Kr. Yde (C)
  14. Ulla Vestergaard (A)
  15. Mødesalen
  16. Ulla Vestergaard (A)
6. Principgodkendelse om opførelse af op til 17 nye familie/seniorboliger på Svanevej i Hurup
Del dette dagsordenpunkt
7. Tillægsbevilling til anlægsbevilling - Områdefornyelse Klitmøller - støttebeløb fra Nordea-fonden på 450.000 kr.
Del dette dagsordenpunkt
  1. Preben Holler (A)
  2. Ulla Vestergaard (A)
8. Anlægsbevilling - Indsats mod farlige og forfaldne ejendomme 2020
Del dette dagsordenpunkt
  1. Esben Oddershede (V)
  2. Ulla Vestergaard (A)
9. Anlægsbevilling - Forlængelse af Slyngborgvej
Del dette dagsordenpunkt
10. Anlægsbevilling - Asfalt 2020
Del dette dagsordenpunkt
  1. Esben Oddershede (V)
  2. Ulla Vestergaard (A)
  3. Jørgen Andersen (C)
  4. Ulla Vestergaard (A)
  5. Casper Søe-Larsen (I)
  6. Ulla Vestergaard (A)
  7. Morten Bo Bertelsen (F)
  8. Ulla Vestergaard (A)
  9. Esben Oddershede (V)
  10. Ulla Vestergaard (A)
  11. Jørgen Andersen (C)
  12. Ulla Vestergaard (A)
  13. Peter Skriver Nielsen (A)
  14. Ulla Vestergaard (A)
11. Anlægsbevilling - Salg af byggemodnede erhvervsgrunde 2020
Del dette dagsordenpunkt
12. Anlægsbevilling - Salg af byggemodnede boliggrunde 2020
Del dette dagsordenpunkt
13. Anlægsbevilling - Udvendig vedligeholdelse af ejendomme 2020
Del dette dagsordenpunkt
14. Nedlæggelse af Sprogcenterrådet
Del dette dagsordenpunkt
  1. Jens Otto Madsen (Ø)
  2. Ulla Vestergaard (A)
15. Strategi for ledelse
Del dette dagsordenpunkt
  1. Joachim P. Kjeldsen (Å)
  2. Ulla Vestergaard (A)
Mødet slutter
Del dette dagsordenpunkt
  1. Mødesalen
  2. Webcast Finished
6. Principgodkendelse om opførelse af op til 17 nye familie/seniorboliger på Svanevej i Hurup
7. Tillægsbevilling til anlægsbevilling - Områdefornyelse Klitmøller - støttebeløb fra Nordea-fonden på 450.000 kr.
9. Anlægsbevilling - Forlængelse af Slyngborgvej
Foto af  Jørgen Andersen (C)
Medlem af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
Det Konservative Folkeparti
Foto af  Morten Bo Bertelsen (F)
Medlem af Økonomiudvalget
Socialistisk Folkeparti
Foto af  Preben Dahlgaard (A)
Medlem af Erhvervs-, Arbejdsmarkeds- og Kulturudvalget
Socialdemokratiet
Foto af  Preben Holler (A)
Medlem af Erhvervs-, Arbejdsmarkeds- og Kulturudvalget
Socialdemokratiet
Foto af  Joachim P. Kjeldsen (Å)
Medlem af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
Alternativet
Foto af  Jens Otto Madsen (Ø)
Medlem af Social- og sundhedsudvalget
Enhedslisten
Foto af  Peter Skriver Nielsen (A)
Medlem af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
Socialdemokratiet
Foto af  Esben Oddershede (V)
Medlem af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Torben Overgaard (C)
Medlem af Erhvervs-, Arbejdsmarkeds- og Kulturudvalget
Det Konservative Folkeparti
Foto af  Ida Pedersen (A)
Medlem af Social- og Sundhedsudvalget
Socialdemokratiet
Foto af  Niels Jørgen Pedersen (V)
1. viceborgmester, medlem af Erhvervs-, Arbejdsmarkeds- og Kulturudvalget
Venstre
Foto af  Jane Rishøj (A)
Medlem af Børne- og Familieudvalget
Socialdemokratiet
Foto af  Casper Søe-Larsen (I)
Medlem af Børne- og Familieudvalget
Liberal Alliance
Foto af  Kristian Tilsted (V)
Medlem af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Ulla Vestergaard (A)
Borgmester, formand for Økonomiudvalget
Socialdemokratiet
Foto af  Jens Kr. Yde (C)
Medlem af Strategi- og Økonomiudvalget
Det Konservative Folkeparti
Foto af  Søren Kanne Zohnesen (V)
Medlem af Børne- og Familieudvalget
Venstre